Suudi Arabistan da yaşanan hac faciasının perde arkası

Suudi Arabistan, Mina'da şeytan taşlama sırasında meydana gelen ve yüzlerce insanın ölümününe sebep olan faciayla ilgili çok sayıda asılsız haberler ortalıkta dolaşmakta. Amerikan New York Times gazetesi ve Lübnan merkezli el-Diyar gazetesinin haberlerinde faciaya, Suudi Arabistan'ın yeni kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud'un oğlu prens Muhammed Bin Selman'ın sebep olduğu belirtildi. Gazeteler, prensin konvoyunun kalabalığın ortasında bulunmasının, hacı adaylarının hareket planını değiştirdiğini ve izdihama yol açtığını belirtti.
Suudi Arabistan da yaşanan hac faciasının perde arkası

Suudi Arabistan da yaşanan izdihamın perde arkası

Suudi Arabistan da yaşanan izdihama asıl neden olan "Aile içi görüş farklılıkları ve kıskançlık." Bilindiği üzere Suudi Arabistan'ın yeni kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud'un 1985 doğumlu oğlu Prens Muhammed bin Selman veliaht olarak atadı. Bu atamayla Kral Abdullah'ın dönemini kapanmış oluyor. Sürpriz atama Kraliyet ailesinde hoş karşılanmamış Selman bin Abdülaziz el-Suud'e karşı darbe girişimlerinde bulunulmuş ve başarısızlıkla sonuçlanmıştı.
Selman bin Abdülaziz el-Suud oğlu prens Muhammed Bin Selman
Selman bin Abdülaziz el-Suud ve oğlu Prens Muhammed Bin Selman
Prens Muhammed Bin Selman, Suudi Arabistan Alimleri tarafından sevilen İran tarafından sevilmeyen biri olarak tanınıyor. Yaptığı reformlarla ön plana çıkan Selman, Kabede Kadın Erkek Karışık Tavaf yapılmasının ve kadınların erkeklerle aynı saflarda yer almasının önüne geçme amaçlı yeni projeleri hayata geçireceğini açıklaması Kraliyet ailesinin tepkilerini çekmeye yol açtı.

Hacıların Mina'da şeytan taşlaması sırasında çıkan izdihamda hiç bir güvenlik gücünün olmaması izdihama neden olmuş facia ile sonuçlanmıştı. Prens Muhammed Bin Selman'ın devrilmesini isteyen ve yaşanan olayların sorumlusu olarak Selman'nı göstermek isteyen muhalifler binlerce kişinin ölümüne neden oldu.

Mina'da şeytan taşlaması sırasında çıkan olayların baş sorumluları "Selman Muhalifleri dir" Kabe’den şeytan taşlama alanına giden 204 ve 223 numaralı caddelerin kesişiminde, hacı gruplarının aniden karşılaşması sonucu yaşandı. Bu karşılaşmada önlem almayan muhalif güçler yönetimindeki güvenlik güçleri faciaya neden oldu.

Selman bin Abdülaziz el-Suud ve oğlu Prens Muhammed Bin Selman'ın devrilip gitmeleri için oynanan bir oyundur. Önümüzdeki günlerde Abdülaziz el-Suud ve oğlu Prens Muhammed Bin Selman'ı ne gibi oyunların bekleyeceği merak konusu.

Suudi Arabistan da yaşanan hac faciasının perde arkası, Mina'daki Hac izdihamının perde arkası

Etiketler:
Sonraki Kayıt
This is the last post.

Yorum Gönder

[blogger][disqus]

Author Name

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *